اگر به دنبال خرید یک سیستم اعلام حریق مناسب هستید. میتوانید یکی از محصولات زیر را انتخاب کرده و با یک تماس سفارش خود را در فروشگاه اینترنتی سیما پیک ثبت نمایید. سیما پیک فروشگاه تخصصی تجهیزات نظارتی و امنیتی اماکن میباشد. که محصولات با کیفیت تمامی برند های معتبر بازار را دارد. تمام محصولات سیماپیک با گارانتی معتبر و ضمانت اصالت کالا عرضه میکند. همچنین بهترین قیمت بازار رو برای محصولات خود تضمین میکند. اگر قصد اطلاعات بیشتر در مورد سیستم اعلام حریق دارید. در انتهای این صفحه برای شما یک راهنمای جامع آورده ایم و به برسی این سیستم های امنیتی برای ساختمان می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

راهنمای خرید سیستم اعلام حریق

یکی ازمهم ترین مواردی که باید درساختمان ها درنظرگرفته شود و نقش حفاظتی برای ساختمان رابازی می کند. همین سیستم اعلام حریق است. که نقش بسزایی درحفاظت از ساختمان رابرعهده داردوازقطعات الکترونیکی وسنسورهای دقیق تشکیل شده است. که وظیفه ی آن اعلام حریق در اماکن می باشد.

این سیستم براساس غلظت دود و همچنین حرارت وآتش و انواع گازهای خطرناک ءقابل تنظیم است. و از استانداردهایی روز دنیا از جمله

NFPA72
، EN54
، EVPU
، LPCB
، UL
، VDS
، TUV
، CQST BS5839

تبعیت می کنند.
سیستم اعلام حریق به مجموعه از قطعات الکترونیکی گفته می شود. که وظیفه ی آنها آشکار کردن حریق در اماکن مختلف است.

برند های معروف و با کیفیت تولید کننده ی  این سیستم

برند های خارجی

سیستم اعلام حریق زتا

سیستم اعلام حریق آپولو

سیستم اعلام حریق هورینگ

سیستم اعلام حریق جی اس تی

برند های ایرانی

سیستم اعلام حریق آریاک

سیستم اعلام حریق سنس

سیستم اعلام حریق زیتکس

 

سامانه های اعلام حریق به چند دسته تقسیم میشوند

اعلام حریق ها به سه گروه آدرس پذیر – متعارف و بدون سیم تقسیم بندی می شوند.

برای تشخیص دود حرارت و مونوکسید کربن و…در سیستم اعلام حریق از آشکار ساز های قید شده در زیر استفاده می کنند. و هر کدام از موارد زیر وظیفه خاص خود را دارند.

1.شاسی دستی

2.آشکار ساز دود

3.آشکار ساز حرارت

4.آشکار سازه مونوکسید کربن

5.آشکار سازه ترکیبی دود یا حرارت

6.هشدار دهنده صوتی و نوری

7.کنترلر صدای هشدار دهنده صوتی

8.انواع ورودی و خروجی

 

آشکاز ساز مونوکسید کربن:

به دلیل اینکه گاز مونوکسید کربن خطرناک بوده همینطور بی بو و رنگ است. و قابل تشخیص نیست – سنسور هایی برای اندازه گیری این گاز تعبیه شده است. که نقش بسیار مهمی بر عهده دارد حتی در بسیاری از موارد بدون آتش سوزی-هشدار اعلام می کند. اگر در آن مکان آن گاز وجود داشته باشد. تشخیص میدهد و مجهز به لامپ ال ای دی میباشد.

 

آشکار ساز دود(دتکتور دود):

آشکار ساز دود نوعی سنسور اندازه گیری میزان غلظت دود است. و وظیفه ی ارسال اطلاعات را به کنترل پنل اعلام حریق را دارد.

در این آشکار ساز ها – سنسور هایی که به سنسوره مادون قرمز معروف هستند. به کار رفته اند. که دارای یک فرستنده و گیرنده بوده است. که بر حسب مقدار سیگنالی که دریافت میکند. انداره دود و غلظت را تخمین زده و اعلام می کند. البته چه مقدار از خروجی این سنسور برای ما اهمیت دارد. بحثی است که آن را در کل توسطه پنله سیستم اعلام حریق تنظیم میکنیم. سنسور های ای ار کاربرد های فراوانی در زمینه اتوماسیون صنعتی و هوشمند سازی دارند و در زمینه ی ساخت ربات نیز ماربرد دارند.

آشکار سازه ترکیبی دود و حرارت:

نقش آشکار سازه ترکیبی دود و حرارت به این صورت است. که میزان غلظت دود و دمای محیط را به صورت همزمان اندازه گیری کرده است. و علاوه بر اعلام هشدار براساس میزان دود و حرارت ایجاد شده-این اطلاعات را برای پنل نیز ارسال می کند. یعنی شما میتوانید میزان حساسیت را تعیین کرده و حتی کارکرد آن را براساس یکی از موارد دود یا حرارت تنظیم کنید.

از قابلیت های دیگر آن تنظیم دمای هشدار کلی میباشد. این آشکار ساز معمولا به ال ای دی مجهز میباشد. تا بتواند در زمان هشدار به حالت چشمک زن درآید.

 

 

شاسی دستی :

از این محصول برای زمانی استفاده میشود که سنسور ها دود یا حرارت را تشخیص نداده اند. یا در محل آتش سوزی قرار ندارند. – شخص میتواند به صورت دستی سیستم اعلام حریق را فعال کند. و به مجموعه اعلام کند. شاسی دستی هشدار را به واحد پنل میفرستد. شاسی دستی مجهز به ال ای دی است.

 

هشدار دهنده صوتی و تصویری:

همینطور که از اسمش پیداست وظیفه سیستم هشدار دهنده این است که در هنگام خطر اعلامی که توسط آشکار ساز ها به پنل فرستاده شده را خبر دهد. البته شما میتوانید به علت خاصیتی که بیشتر ساختار های شبکه ای وجود دارد مانند هشدار دهنده ها و.. را به سامانه اعلام حریق بیافزایید. به طور مثال آژیر فلاش میتواند به صورت دیداری و شنیداری اعلام هشدار کند.

 

قیمت سیستم اعلام حریق:

قیمت سیستم اعلام حریق بستگی به دو گروه دارد.

1.گروه سیستم آدرس پذیر

2.متعارف

 

سیستم آدرس پذیر:

سیستم آدرس پذیر نوعی جدید محسوب میشود. و به سیستمی گفته میشود که در آن دقیقا آدرس ها مختص مکانی  که در آن نصب شده-ثبت شده باشد. یعنی هر مکان مانند اتاق یک اداره یا هتل یا هر واحد در یک آپارتمان که مجهز به سیستم است. دارای یک آدرس منحصر به فرد و مشخص برا سیستم است. و برای هر قسمتی که میخواهید سیستم داشته باشید میتوانید یک آدرس تعریف کنید. وقتی آدرس مختص به مکانی مشخص باشد. در هنگام هر اتفاقی آدرس دقیق روی کنترل پنل نشان داده میشود. بنابراین میتوان میزان دود یا حرارت را براساس سیگنال های دیجیتال دقیق تشخیص داد.

و برای انجام این سیستم نیاز به بستره شبکه وجود دارد. کنترل میزان حساسیت نیز مشابه همین موضوع در پنل انجام میشود. از واژه لپ- در سیستم های آدرس پذیر برای نامگذاری شبکه استفاده میشود. و ساختمان و اجزای تشکیل دهنده یک لپ براساس انتخاب و هدف شرکت یا برند سازنده تعیین میشود. قیمت سیستم بخاطر همین ساختمان پیچیده ممکن است بالا باشد.در گذشته برای آدرس دهی دتکتور هایی آدرس پذیر از کلید های دهدهی استفاده میشد. اما امروزه از کدی که درون میکرو پروسور داخلی تجهیز آدرس پذیر وجود دارد استفاده می شود.

 

سیستم متعارف(کانو نشنال):

سیستم متعارف یا کانو نشنال تقریبا نوع قدیمی محسوب میشود. البته تغییراتی در ساختمان آن به وجود آمده است. ولی همچنان کاربران زیادی از آن استفاده میکنند. و سیستم آن به دین صورت است که چندین آشکار ساز یا حسگر در نقاط مختلف مکان یا آپارتمان نصب میشود. و بعد تمامی این حسگر ها به یک مدار بسته به هم پیوسته کنتذل پنل- متصل میشوند.

 

مونیتورینگ : معمولا در قسمت های پر رفت آمد یا نگهبانی ها که 24 چهار ساعته مردم حضور دارند. سامانه های اعلام و خاموشی آتش که به صورته نمایشگر هستند نصب شده اند. تا در صورتی که مشکلی پیش بیاید از طریق نمایشگر هشدار داده شود. که  پنل ها و نمایشگر..MIMICپنل نامیده می شوند.

 

یک نکته بسیار مهم:

در کتاب مقررات ملی ساختمان-حفاظت ساختمان ها در مقابل آتش سوزی و مبحثه 13 مقرراته ملی ساختمان مباحث لزومی درمورده سیستم های اعلام حریق مطرح شده است. و برای پایان کار ساختمان – دریافته تاییدیه ی آتش نشانی و اجرای استاندارده سامانه ی اعلام حریق-الزامی میباشد.

همین الان میتوانید برند مورد نظر خود را از فروشگاه تخصصی سیستم اعلام حریق سیماپیک تهیه کنید.